Anadolu

atillaalp

1964 yılında Akçaabat’ta dünyaya geldi. Ortamahalle eteklerindeki evinin küçük balkonunda batan günün kızıllığını yüreğine işleyerek büyüdü. Bakışlarıyla yazdığı şiirleri küçücük parmakları kalem tutana dek sadece yüreğine seslendi. İlkokulu Akçaabat Merkez İlkokulu’nda tamamladı. İlk şiir ve hikaye denemelerini bu yıllarda yazdı. Özellikle okuduğu Kemalettin Tuğcu kitaplarının yön verdiği hayal dünyasında kendi kahramanlarını kelimelere sığdırmaya çalıştı. Koleksiyona henüz 9 yaşında iken bir manifaturacıdan aldığı 2. Dünya Savaşı’nı anlatan “Cephe” dergileri ile başladı. Bunu pul koleksiyonculuğu takip etti. O yıllarda çıkan çocuk dergilerindeki “Mektup Arkadaşı” köşelerinde yurdun değişik yörelerinden arkadaşlar edinerek heyecanı bitmeyen mektup yazma ve mektup bekleme dönemini yaşadı. P.K: 55 numaralı posta kutusu adresi en yoğun uğrak yeri haline geldi.
Akçaabat Ortaokulu yıllarında fotoğrafla tanıştı. Evlerinin hemen arka sokağındaki “Foto Kemal” ve “Foto Ziver” in bayram fotoğraflarını sergilediği camlardaki hikayelere görsel hayallerini ekledi. Önce Almanya işçisi bir ağabeyinin hediye ettiği “Agfa Sensor” marka fotoğraf makinası ile ilk denemelerini yaptı. Dört köşe flaş ile çektiği fotoğrafları kartlara bastırmaya başlayınca heyecanı hayalleriyle buluştu. Komşu fotoğrafhanelerin karanlık odalarında fotoğraf baskı tekniklerini izledi, öğrendi. Film yıkama, birinci banyo, ikinci banyo derken sayı ile bastığı siyah beyaz fotoğraflar yarınlarını tetikledi. Sonra “Zenith” ve “Canon” marka makinalar ile fotoğraf denemelerini geliştirdi.
Gazeteciliğe merak duymaya başladı. Kendi fotoğraflarına yazdığı haber denemeleri ile “Pulathane” gazetesini tasarladı ama bastıramadı. Bu gazeteyi bastırmak için gittiği Trabzon matbaalarında tavsiyeler alınca hevesini erteleme ama hiç vazgeçmeme kararını aldı. 13 yaşında kendi odasında kurduğu küçük kırmızı odada ilk agrandizörü “Meopta” ile baskı denemeleri gerçekleştirdi. Bu denemeler hobisini tutku haline getirdi. Değişken asalardaki siyah beyaz filmler ile arayışlarını çeşitlendirdi. Fotoğraf ve yazıları ile roman kahramanlarını imrendirecek bir hayal dünyası içinde, farklılığını pekiştirecek bir yaşamın izinde yürümeye başladı.
Eski fotoğraflara ve kartpostallara yönelerek koleksiyon merakını önce biriktirme sonra da düzenli takip ederek zengin bir koleksiyona dönüştürdü. Onları efhemera, flateli, film, kitap ve dergiler takip etti. Trabzon’un ilk ve en kapsamlı koleksiyoneri olarak anılmaya başlandı. Trabzon üzerine yazılan bir çok kitaba katkı sundu, bir çok belgesel kitap hazırladı. Bugün koleksiyonundaki eserlerin büyük bir bölümü “Trabzon Tarih Müzesi” nde sergilenmektedir.
Lise yıllarında başladığı muhabirlikle konulu fotoğraflar çekmeye başladı. Akçaabat Postası gazetesi ve Trabzon’da Spor gazetesinin sahipliğini yaptı. Biri şiir kitabı olmak üzere bir çok kitap yazdı. İstanbul’un gizli hazineleri tarihi mezarlıklar üzerine yaptığı çalışmalar ile adından söz ettirmeye başladı. “Zamana Değer Katanlar” kitabı ile başladığı çalışmalarını “Sofalar” çalışması ile sürdürdü. “Sinema, Tiyatro, Yönetmenler Sofası”, “Müzisyen ve Bestekarlar Sofası”, “ Şairler Sofası”, “ Plastik, Görsel ve Geleneksel Sanatlar Sofası” kitaplarını hazırladı. İstanbul’un ölümsüzlüğe emaneti isimleri bir araya toplamayı başardı.
Zaman olgunlaştırdıkça çalışmalarını farklı mecralarda devam ettirerek belgesel çalışmalarına yöneldi. “Medeniyetler Yolu Gümüşhane”, “Karaca Mağarası” “ Trabzon Deyince”, “Akçaabat”, “Milli Mücadele’de Trabzon”, Başarılarla Dolu 41. Yıl”, “Doğunun Masal Şehri Trabzon” “Yeşil Nefes Arsin”, Trabzon Deyince/2”, “Dünden Bugüne Akçaabat”, “Hıdırnebi’den Kadırgaya Yayla Şenlikleri” , “Ortahisar”, “Bir Kahramanlık Direnişi: Sargana”, “Trabzon’dan Çıktım Yola”, “Akçaabat’ta Muhacirlik”, Akçaabat Sporunun Yüz Yıllık Öyküsü”, “ adlı belgesel filmler yaptı. Fransa merkezli Euronews’e yaptığı kısa haber filmlerle çalışmalarını sürdürdü.
Anadolu’nun bir çok yöresini gezdi ve fotoğraflar çekti. Katıldığı uluslararası yarışmalarda sergilemeler kazandı. Yarışma kataloglarında eserleri yayınlandı.
Kent fotoğrafçısı olarak kentlerin tanıtımına dönük fotoğrafları ile adından söz ettirdi. Özel olarak doğa, kültürel yansımalar, deniz ve deniz yaşamı, su damlalarının gizemli yolculuğu üzerine yaptığı çalışmalar ile 46’sı yurtiçi ve 6’sı yurdışı olmak üzere 52 kişisel sergiye imza attı. Karma sergilere katıldı, dia gösterileri sundu. Ankara Fotoğraf Sanatı Kurumu ve Gesam üyelikleri bulunmaktadır.
Atilla Alp Bölükbaşı, Melek Bölükbaşı ile evli. Kızı Çisem ve Oğlu Ali Mert olmak üzere iki çocuk babasıdır.
Araştırma :

Akçaabat’ta Kara gün ( 1991),
Trabzon’da Kara Gece ( 1991),
Trabzon 91 (İsmail Topal ile),
Akçaabat Spor Tarihi ( 1993),
Akçaabat (1994 Haydar Gedikoğlu ile),
Trabzon’da Spor (201 2 Veysel Usta ve Hikmet Öksüz ile),
Fotoğraflarıyla M.Zeki Sezgin,
Akçaabatlı Bir Başbakan Hasan Saka, Veysel Usta ile (2016)
Akçaabat Spor Tarihi ( 2019)
Zamana Değer Katanlar (2021)
Şairler Sofası (2023)
Müzisyen ve Bestekarlar Sofası (2023)
Sinema, Tiyatro, Yönetmenler Sofası (2023)
Plastik, Görsel ve Geleneksel Sanatlar Sofası (2023)

Şiir :

Çocukluğumda Uyuyakaldım ( 2005)

Fotoğraf ve Belgesel:

Cumhuriyetin 80. Yılında Trabzon (2003)
Havadan Fotoğraflarla Trabzon (2005 Aydın Topçu ile)
Trabzon (2008 Fazıl Saraç ile)
Fotoğraflarla Trabzon ( 2008 )
Trabzon (2010)
Anılarda Trabzon (2 cilt, 2006)
Anılarda Akçaabat (2010 )
Medeniyetler Üzerinde Gümüşhane (2010)
Niğde (2011)
Bir Deniz Faroz (2012)
Su Perisi (2012)
Doğanın ve Tarihin Kalbi Maçka (2012)
Ağasarın Alası (2013)
Heavenly Drops From the Black Sea (2014)
Trabzon Deyince (2015)
Eski Zaman Ortahisar (2016 ve 2018 )
Yeşil Nefes Arsin (2016)
Tarihin Nefesi Safranbolu (2016)
Ah Ağasar Ağasar (2016)
Trabzon Camileri (2017)
Akçaabat Mutfağı (2017)
Gökten Su İndirdik ( 2017)
Sevgi ve Sabır Abideleri Doğu Karadeniz Camileri (2017)
Ortahisar (2018)

Fotoğraf Çalışmaları:

Isparta 1880-1980 (2001)
Trabzon 2000,
Trabzon 2002
Trabzon 2006
Trabzon Gezi Rehberi (2006)
Niğde Turizm Envanteri (2007)
Bir Şehir Var Yaylada Erzurum (2011)
Maçka Gezi Rehberi (2012)
Trabzon Turizm Envanteri (2012)
Trabzon Mutfağı(2015)
Şehir Eskişehir (2016)
Akçaabat (2017)

Bunlar da hoşunuza gidebilir...